Scholieren in Frankrijk protesteren tegen bezuinigingen

Franse scholieren hebben uit onvrede over volle klassen, docententekorten en hoge werkdruk, middelbare scholen geblokkeerd. De acties vallen samen met landelijke protesten tegen bezuinigingen in de publieke sector. Ook onderwijspersoneel demonstreert mee. Op verschillende plaatsen liepen de protesten uit op confrontaties met de politie, met aanhoudingen en gewonden tot gevolg.

Van Créteil naar andere steden

De protesten begonnen op een middelbare school in Créteil, nabij Parijs, en verspreidden zich vervolgens naar onder meer Marseille, Lille en Lyon. Aanvankelijk waren er blokkades bij 180 scholen. In latere berichtgeving noemt Le Monde acties bij 338 scholen.

Volgens de scholierenvakbond zitten soms 35 leerlingen in een klas, ontbreken bij eindexamenklassen docenten en duren schooldagen geregeld van 8.00 tot 18.00 uur. Ook zouden sanitaire voorzieningen tekortschieten. Daarnaast ligt Parcoursup onder vuur, het landelijke aanmeldplatform voor vervolgonderwijs. De vakbond stelt dat de toelatingsprocedure scholieren veel stress bezorgt.

Onderwijs sluit aan bij bredere acties

Niet alleen scholieren voeren actie. Ook docenten en medewerkers uit de zorg, het openbaar vervoer en de brandweer protesteren tegen de voorgenomen bezuinigingen. De regering wil ambtenarenlonen gedeeltelijk bevriezen. Vakbonden organiseerden op de landelijke actiedag meer dan 170 demonstraties. Volgens vakbond CGT namen ruim 300.000 mensen deel, onder wie 70.000 in Parijs. Deze aantallen betreffen alle deelnemende sectoren, niet uitsluitend het onderwijs.

Geweld en kritiek op politieoptreden

Na de eerste escalaties meldden de autoriteiten 164 arrestaties en 27 gewonden, onder wie twaalf scholieren, drie schoolmedewerkers en twaalf leden van de veiligheidsdiensten. Er werd vuurwerk naar agenten gegooid en er waren vernielingen. Bij latere acties volgden nieuwe aanhoudingen en verwondingen. Scholierenvakbonden verwijten de politie juist hardhandig optreden. In Saint Denis zou bij een schoolprotest traangas zijn ingezet. Premier Sébastien Lecornu veroordeelt het geweld, maar stelt ook dat de problemen op middelbare scholen gehoord en aangepakt moeten worden.

VorigeGratis griepprik voor werknemers po vanaf 2027
VolgendeCoalitie dreigt met bezuinigingen op onderwijs
Reacties (0)

Er zijn bij dit artikel nog geen reacties geplaatst

Laat een reactie achter