Zomervakantie 2026 voor regio Noord van start

Voor scholen in regio Noord valt vandaag het doek over dit schooljaar. De laatste lessen zijn gegeven, lokalen raken leeg en voor veel leerlingen, ouders en onderwijsprofessionals begint nu de zomervakantie. Die start onder opvallend warme omstandigheden verder zuidwaarts. Tegelijk is dit moment voor scholen meer dan een administratieve streep onder het jaar. Juist in de laatste dagen vraagt ook de zorg voor leerlingen om extra scherpte.

Wie in Nederland blijft, treft het behoorlijk. Er is veel zon, de temperatuur ligt rond de 25 graden en hoewel hier en daar een bui kan vallen, zijn extreme weersomstandigheden voorlopig niet aan de orde.

Voor gezinnen die direct naar het buitenland reizen, ligt dat anders. In Frankrijk, Italië, Spanje en Turkije lopen de temperaturen op naar 30 tot 35 graden. In Portugal worden lokaal zelfs pieken tot 47 graden genoemd, met ernstige zorgen over bosbranden. Griekse eilanden bieden wat meer verlichting, met maxima rond 26 graden, terwijl Scandinavië een stuk koeler blijft met ongeveer 20 graden en af en toe regen.

Op de Nederlandse wegen lijkt de klassieke zwarte zaterdag nog niet meteen los te barsten. De ANWB verwacht wel meer recreatieverkeer vanaf vanmiddag, vooral richting het zuiden. Drukte ligt onder meer voor de hand op de A2, A27, A16, A1 en A12, terwijl ook routes naar Zeeland, de kust en de grensovergangen met Duitsland gevoelig zijn voor vertraging. Wegwerkzaamheden spelen daarbij een stevige rol, en die zijn deze zomer bepaald niet op een achternamiddag bedacht.

Voor scholen is de laatste schooldag ook een moment van professionele alertheid

Naast reisdrukte en vakantieplannen klinkt vanuit de onderwijssector een serieuzere oproep. AVS, de VO-Raad, Sectorraad GO en de PO-Raad wijzen scholen erop dat de zomervakantie voor sommige leerlingen geen zorgeloze periode is. Zodra structuur, toezicht en dagelijkse signalering wegvallen, kunnen spanningen daar thuis sneller oplopen. Soms gaat het om huiselijk geweld of kindermishandeling, soms om minder zichtbare risico’s, zoals achterlating, huwelijksdwang of meisjesbesnijdenis.

Juist daarom doen scholen er verstandig aan om signalen niet te laten sudderen tot na de vakantie. Gedragsveranderingen, spanning rond vertrek, terugtrekgedrag of verminderde concentratie zeggen afzonderlijk niet alles, maar samen kunnen ze wel degelijk iets blootleggen. Voor leraren, ib’ers, zorgcoördinatoren en schoolleiders geldt dan ook hetzelfde advies: bespreek zorgen tijdig, leg observaties vast, volg de meldcode en stem waar nodig af met Veilig Thuis, wijkteams of jeugdhulp. Wachten is geen gelukkige strategie.

Voor de veruit de meeste leerlingen begint vandaag gewoon een heerlijke zomer. En zo hoort het ook.

VorigeUitgesteld mondeling examen VSO moet in zomervakantie worden ingehaald
Reacties (0)

Er zijn bij dit artikel nog geen reacties geplaatst

Laat een reactie achter