Steeds meer studenten kiezen voor een universitaire route naar het leraarschap. Dat is bemoedigend in een sector die al jaren onder druk staat. In het afgelopen collegejaar nam het aantal inschrijvingen voor universitaire lerarenopleidingen met 13,5 procent toe. Vooral de opleidingen voor het voortgezet onderwijs trekken meer belangstellenden, terwijl ook de universitaire pabo duidelijk aan terrein wint.
Meer aanmeldingen
Voor het tweede jaar op rij groeit het aantal studenten dat voor een universitaire lerarenopleiding kiest. In totaal meldden ruim 2.000 studenten zich aan voor een opleiding richting het voortgezet onderwijs. Voor het basisonderwijs ging het om 568 inschrijvingen. Met name de eenjarige educatieve masters springen eruit. Daar steeg het aantal inschrijvingen met ruim 20 procent tot 536 studenten. Die route is aantrekkelijk voor studenten die al vakinhoudelijke kennis hebben en relatief snel een lesbevoegdheid willen halen. Ook in het basisonderwijs is beweging zichtbaar. De universitaire pabo noteerde 443 aanmeldingen, tegenover 377 een jaar eerder.
Volgens UNL voorzitter Caspar van den Berg is de groei te danken aan een combinatie van gerichte inspanningen. Universiteiten hebben de afgelopen jaren steviger ingezet op de zichtbaarheid van hun lerarenopleidingen en tegelijk het aanbod uitgebreid. Er kwamen onder andere nieuwe bachelors, masters en trajecten voor zij-instromers bij. Daardoor is de route naar het onderwijs minder rechtlijnig geworden, en misschien ook aantrekkelijker.
Dat bredere aanbod past bij deze tijd. Niet iedere toekomstige docent volgt immers hetzelfde pad. De een weet het al op zijn achttiende, de ander besluit pas na een bachelor of zelfs later in de loopbaan dat het klaslokaal toch trekt. Universiteiten lijken daar steeds beter op aan te sluiten.
Tekort blijft hardnekkig
De hogere instroom is goed nieuws, zonder meer, maar lost het lerarentekort nog lang niet op. Eerdere cijfers van het ministerie lieten zien dat het tekort eind 2025 nog altijd fors was, met 5.800 fulltime banen in het basisonderwijs en 2.200 in het voortgezet onderwijs. En dan komt er nog iets bij, veel docenten gaan de komende jaren namelijk met pensioen, terwijl het aantal leerlingen niet daalt.
Dalende tekorten op papier zeggen niet alles
Dat de tekorten de afgelopen periode licht zijn gedaald, betekent niet automatisch dat de druk echt afneemt. Een deel van die daling hangt samen met het wegvallen van tijdelijke coronasubsidies. Scholen konden daardoor minder personeel aannemen, waardoor er simpelweg minder vacatures openstonden. Op papier oogt het dan gunstiger dan het in werkelijkheid is.
Er zijn bij dit artikel nog geen reacties geplaatst