Meer docenten maken eigen lesmateriaal

Je herkent het vast wel: je legt iets voor de zoveelste keer uit en ziet nog steeds al die vragende blikken. Dan pak je een marker, teken je een simpele uitleg, en dan valt opeens het kwartje wél. Dit is precies de reden waarom steeds meer docenten ervoor kiezen eigen lesmateriaal, werkbladen of oefenboekjes te maken. Hele boeken drukken is ook nog een optie. Niet omdat de bestaande methodes zo slecht zijn, maar omdat elke klas en elke leerling anders is. De één leert graag visueel, de ander moet vooral doen in de praktijk.

Het maken van eigen lesmateriaal geeft je controle. Je kunt alles aanpassen aan je groep. Bijvoorbeeld een docent economie die een droge paragraaf over vraag en aanbod vervangt door een minimarktje met nepgeld. De theorie en leerstof blijven hetzelfde, maar de betrokkenheid wordt vergroot.

Omgaan met verschillende leerstijlen

Leerlingen verschillen. Sommigen denken in beelden. Anderen leren door te doen, door te luisteren of door samen te werken. Kant-en-klare lesmaterialen schieten dan soms tekort. Stel je leert breuken. Voor de ene leerling werkt een duidelijke tekstuele uitleg, voor de andere juist pizzapunten knippen en schuiven. Het leerdoel blijft gelijk, de route ernaartoe verschilt. Wanneer je ervoor kiest eigen lesmateriaal samen te gaan stellen, kun je hier rekening mee houden.

Digitaal lesmateriaal is handig, maar fysiek materiaal blijft onmisbaar. Van digitale lesmaterialen zijn er steeds meer beschikbaar. Maar het gebruik van fysiek lesmateriaal heeft bij veruit de meeste scholen nog steeds de voorkeur. Met fysieke boeken is iedereen bekend, en werken zonder scherm geeft ook nog eens minder ruis. Ook het drukwerk dat er bij komt kijken is gemakkelijk te regelen en hoeft helemaal niet duur te zijn bij een partij als Drukwerknodig.

Maar hoe kun je het beste beginnen aan het ontwikkelen van eigen lesmateriaal?
- Begin klein: pas bijvoorbeeld één opdracht per week aan.
- Werk met sjablonen en bewaar verschillende versies. Verbeter daarbij stap voor stap.
- Vraag feedback aan leerlingen en collega’s.
- Test kort in de les, noteer wat werkt en wat niet werkt.

Morgen al beginnen met je eigen lesmateriaal?

Wil je morgen al beginnen met het inzetten van je eigen lesmateriaal? Kies één les. Maak één kleine aanpassing voor één type leerling. Probeer het, kijk wat het doet en maak op basis daarvan eventueel aanpassingen aan het lesmateriaal. Maatwerk leveren lijkt erg tijdrovend, maar dat valt in de meeste gevallen reuze mee. Maatwerk kost minder tijd dan je zou denken en levert daarentegen meer leerrendement op dan je hoopt.

VorigeStudentondernemers brengen taal en technologie samen
Reacties (0)

Er zijn bij dit artikel nog geen reacties geplaatst

Laat een reactie achter