Kerndoelen digitale geletterdheid beschikbaar

Scholen krijgen nieuwe handvatten voor digitale geletterdheid, inclusief AI. Op 17 april 2025 presenteerde staatssecretaris Mariëlle Paul conceptkerndoelen voor Nederlands, rekenen, burgerschap en digitale geletterdheid. Deze doelen, voor basisonderwijs, voortgezet onderwijs en speciaal onderwijs, zijn open voor reacties tot 1 oktober. Ze vervangen de doelen uit 2006 en moeten het onderwijs actueler maken. Maar niet iedereen is blij met de extra taken.

Wat houden de kerndoelen in?

De conceptkerndoelen beschrijven wat leerlingen moeten kennen en kunnen. Voor digitale geletterdheid moeten kinderenleren om verantwoordelijk om te gaan met technologie. Denk daarbij aan het herkennen van fake news of ethisch gebruik van AI. In het basisonderwijs beginnen deze vaardigheden bij eenvoudige apps, in het vo gaat het bijvoorbeeld over programmeren en data. Het vak Burgerschap moet meer aandacht krijgen voor democratische waarden, zoals debatvaardigheden. En Rekenen en Nederlands worden concreter, met de focus op praktische toepassing, zoals percentages berekenen in het dagelijks leven. SLO ontwikkelde de doelen met input van leraren en experts.

Focus op AI

AI krijgt een prominente plek in digitale geletterdheid. Leerlingen moeten leren hoe AI werkt, zoals chatbots gebruiken voor huiswerk, maar ook de risico’s zien, zoals privacyverlies of bias. Een basisschoolleerling leert bijvoorbeeld dat AI niet altijd gelijk heeft, een vwo'er analyseert hoe algoritmes nieuws selecteren. Kennisnet biedt ondersteuning met een toolkit voor scholen om AI-beleid te maken. Dit helpt docenten om AI in lessen te integreren, zonder dat het overneemt.

Politieke reacties

De politiek is verdeeld. GroenLinks-PvdA en SP vrezen werkdruk: “Scholen hebben al te veel kerndoelen,” zei Lisa Westerveld (GroenLinks-PvdA). D66 wil dat scholen meer vrijheid krijgen om kerndoelen in te vullen. VVD en BBB steunen de actualisering, maar waarschuwen voor bureaucratie. Het kabinet wil de doelen in 2026 vastleggen, maar de Kamerdebatten kunnen nog aanpassingen brengen.

Scholen moeten de concepten testen en feedback geven. Voor docenten betekent dit mogelijk extra werk, maar ook kansen voor innovatie, zoals AI in rekenlessen. Een leraar in Den Haag experimenteerde bv. al met chatbots voor taal, maar vond begeleiding daarbij nodig. Met de nieuwe doelen wordt digitale geletterdheid verplicht, wat scholen dwingt om beleid te maken. Het is een stap naar onderwijs dat bij de tijd is, maar de uitvoering vraagt om steun. Scholen kunnen beginnen met een teamoverleg over AI, om te zorgen dat het helpt in plaats van hindert.

VorigeGratis gastlessen en lesmateriaal over dieren(welzijn)
VolgendeEen workshop organiseren voor de klas: 5x tips
Reacties (0)

Er zijn bij dit artikel nog geen reacties geplaatst

Laat een reactie achter